Spôsob zriadenia MŠ, jej právomoci a kompetencie
Spôsob zriadenia Materskej školy, jej právomoci a kompetencie a popis organizačnej štruktúry
(§ 5 ods. 1 písm. a) zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
a) Spôsob zriadenia Materskej školy, Park Angelinum 7, Košice – Staré Mesto (ďalej len „MŠ“):
Materská škola bola zriadená na základe Zriaďovacej listiny na dobu neurčitú.
Zriaďovacia listina nadobudla účinnosť dňom 1. januára 2012, kedy sa z dôvodu legislatívnych zmien nahrádza zriaďovacia listina zo dňa 27.01.2003 vydaná Mestskou časťou Košice – Staré Mesto vrátane jej neskorších dodatkov.
Zriaďovateľom MŠ je Mestská časť Košice-Staré Mesto. Zriaďovaciu listinu v úplnom znení pre MŠ vydala Mestská časť Košice-Staré Mesto v súlade s ustanoveniami § 6 a § 22 zákona 596/200/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
b) Právomoci, kompetencie MŠ a jej orgány:
- výchova a vzdelávanie v MŠ podľa § 28 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobnosťami dieťaťa. Materská školy zabezpečuje výchovu a vzdelávanie prostredníctvom školského vzdelávacieho programu podľa platného štátneho vzdelávacieho programu.
- školská jedáleň, podľa § 140 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa zriaďuje na prípravu, výdaj, konzumáciu jedál a nápojov pre stravníkov v čase ich pobytu v škole alebo školskom zariadení, pre deti predškolského veku v čase ich pobytu v materskej škole.
Kompetencie MŠ (t. j. právomoc a pôsobnosť MŠ) sú ustanovené najmä:
- Ústavou
Slovenskej republiky,
- zákonom NR SR č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe
v školstve a školskej samospráve v znení neskorších
predpisov,
- zákonom 245/2008
Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších
predpisov,
- vyhláškou 541/2021
o materskej škole v znení neskorších predpisov,
- Štatútom MŠ
v platnom znení,
- smernicami
a nariadeniami MŠ vydávanými vo veciach, v ktorých MŠ plní úlohy orgánu
verejnej moci,
- ostatnou
právnou úpravou Slovenskej republiky.
Poradnými orgánmi MŠ sú: Pedagogická rada, Metodické združenie, Rada školy.
Pedagogická rada: je poradným orgánom riaditeľa, ktorý prerokúva pedagogicko-organizačné otázky výchovno-vzdelávacej činnosti. Členmi pedagogickej rady sú všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci materskej školy.
Metodické združenie: je poradným orgánom riaditeľa, ktorý prerokúva pedagogicko-didaktické otázky výchovno-vzdelávacej činnosti pri tvorbe alebo inovácii školského vzdelávacieho programu a rozvíjaní profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov materskej školy. Členmi metodického združenia sú všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci materskej školy. Metodické združenie vedie učiteľ, ktorý vykonáva pracovnú činnosť najmenej päť rokov
Rada školy: je iniciatívny a poradný samosprávny orgán podľa zákona č. 596/2003 o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov školy v oblasti výchovy a vzdelávania. Plní funkciu verejnej kontroly, posudzuje a vyjadruje sa k činnosti školy.
Štatutárnym orgánom MŠ je riaditeľ, ktorého vymenúva a odvoláva zriaďovateľ. Zriaďovateľ vymenúva riaditeľa na päťročné funkčné obdobie.
Riaditeľ materskej školy zodpovedá za dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré súvisia s predmetom činnosti materskej školy a zabezpečuje jej celkový organizačný, hospodársky a finančný chod.
- Ústavou
Slovenskej republiky,